TU JESTEŚ:
Aktualności / Dlaczego nigdy nie jest za późno, aby zacząć przygodę z tenisem?

Dlaczego nigdy nie jest za późno, aby zacząć przygodę z tenisem?

Często słyszymy, że żeby osiągnąć sukces w zawodowym sporcie, trzeba do niego bardzo wcześnie trafić. Dużo w tym prawdy, bo aby uprawiać sport profesjonalnie trzeba podporządkować mu całe swoje życie i poświęcić się w wielu innych przestrzeniach. Mówiąc z kolei o rekreacji – także w przypadku grania w tenisa – debiut na korcie może przypaść na dowolny moment Twojego życia. Dlaczego? Ponieważ liczy się zapał, pasja i dobra zabawa, a kort jest miejscem dla ludzi w każdym wieku!

Jakie korzyści zdrowotne i społeczne niesie za sobą regularna gra w tenisa?

Tenis jest dyscypliną, którą można uprawiać w dowolnym wieku. Tak jest, dobrze przeczytałeś, dowolnym. I w dalszej części tego wpisu udokumentujemy to konkretnymi przykładami. Wielokrotnie podkreślaliśmy już korzystny wpływ aktywności tenisowej na zdrowie. Poprawa funkcjonowania układu krążenia, wzrost poziomu odporności, odpowiednie dotlenianie się, czy sportowa sylwetka to zyski, które wyniesiesz z regularnej gry bez względu na wiek. Wiele osób traktuje trening i rywalizację jako doskonały sposób na radzenie sobie ze stresem lub możliwość socjalizacji i budowania relacji z ludźmi o podobnych zainteresowaniach. Paleta potencjalnych zysków jest na tyle szeroka, że skorzysta na nich każdy, bez względu na wiek, umiejętności i tenisowy staż.

Przerywanie mitów – Wiek nie jest przeszkodą w tenisie

Olbrzymią rolę w tenisie odgrywa przygotowanie fizyczne, ale istnieją sposoby na szczęśliwą długowieczność na korcie. W turniejach amatorskich często występują bowiem kategorie wiekowe dzięki którym możesz rywalizować z osobami z podobnych Twojemu roczników. To motywuje i stanowi doskonały punkt odniesienia dla Twoich umiejętności i sukcesów. Dzięki temu sześćdziesięciolatek nie będzie rywalem dla będącego w doskonałej formie trzydziestolatka, tylko będzie konkurował z rywalami w podobnym wieku. Częstym zjawiskiem u dojrzałych tenisistów jest też regularne granie debla, a więc gry podwójnej. Przy czterech tenisistach na korcie masz mniej przestrzeni do pokrycia, grasz często wolejem i możesz ukryć niedoskonałości w obszarze poruszania się po korcie. Mając dużo doświadczenia i dobrą rękę, grą podwójną można się cieszyć nie mniej niż singlem!

Jak zacząć swoją przygodę z tenisem jako dorosły? Pierwsze kroki

Do poprawnej i skutecznej gry w tenisa niezbędna jest odpowiednia technika, dlatego uczciwie zachęcamy Was do rozpoczęcia swojej tenisowej przygody z wykwalifikowanym trenerem w szkółce tenisowej. Złe nawyki, które możecie sobie wyrobić, zostaną z Wami na długo, a pozbycie się ich wymagać będzie dużego nakładu czasu i pracy. Uwierzcie nam – inwestycja w początek pod okiem doświadczonego opiekuna będzie się opłacać i pozwoli Wam na wyrobienie właściwych ruchów, zachowań i automatyzmów. Odpowiednią nawierzchnią, na której łatwiej będzie Wam zacząć, są najbardziej popularne w Polsce korty ziemne. Piłka będzie odbijała się trochę wyżej, przez co otrzymacie nieco więcej czasu na reakcję. Ułamki sekund mogą być na początku bezcenne! Pamiętajcie o stroju sportowym i obuwiu przeznaczonym do gry w tenisa, które ułatwi Wam poruszanie się po korcie. Współpraca z trenerem pozwoli też na umiejętne wprowadzanie Cię na coraz wyższy poziom za sprawą doboru odpowiednich ćwiczeń dostosowanych do Twoich umiejętności i możliwości. Trener powinien być dobrym obserwatorem i skroić zajęcia na korcie specjalnie pod Ciebie.

Inspirujące historie ludzi, którzy zaczęli grać w tenisa po 30., 40. czy nawet 50.

Znamy wiele osób, które zaczęły grać w tenisa po osiągnięciu dojrzałego wieku. Najsłynniejsze pozostają jednak te, które czerpią radość z gry będąc w bardzo zaawansowanym wieku. Fantastycznym ambasadorem tenisowej długowieczności jest stuletni dziś Ukrainiec Leonid Stanisławski, który podczas pokazowych gier odbijał piłkę z Agnieszką Radwańską i Rafaelem Nadalem. Mówi się o nim, że jest najstarszym aktywnym tenisista na świecie. Do niedawna to miano dzierżył Polak, Tadeusz Krzyszkowski, który z kortu nie schodził przez niespełna dziewięćdziesiąt lat, a setne urodziny obchodził na…korcie tenisowym w Gdyni. Przykłady tenisistów-rekordzistów można by mnożyć, ale najlepiej pójść ich śladami i trafić na kort. Nie musisz być wielkoszlemowym mistrzem, aby czerpać z aktywności i spełniać swoje tenisowe marzenia.

Jak widzisz, tenis to sport, który nie stawia barier i nie tworzy podziałów. Możesz zawęzić strefę poruszania się po korcie zapraszając do gry partnerów deblowych, a intensywność rywalizacji regulować umawiając się na sparing z partnerem o porównywalnych umiejętnościach. Często wspominamy o amatorskich ligach, sparingach i rywalach, ale podstawą rekreacyjnego grania w tenisa jest dobra zabawa, świetne towarzystwo i suma korzyści zdrowotnych, jakie osiągniesz przy regularnych treningach. Jeśli na samym początku wybierzesz odpowiedniego trenera, jesteśmy przekonani, że będziesz pielęgnował swoją pasję i niejednokrotnie spotkamy się na korcie. Bez względu na wszystko: tenis może być przyjacielem bez względu na wiek!

Sprawdź również: Jak wybrać idealny kort tenisowy do wynajęcia?

Czytaj również

U nas zawsze coś się dzieje

STREFA KIBICA – EURO 2024

Oficjalna STREFA KIBICA – EURO 2024 w Kozerkach!   W to lato w Kozerach zrobi się niezwykle gorąco! A to wszystko za sprawą piłkarskich emocji. Weź przyjaciół i znajomych i kibicujcie razem w Kozerkach! Wstęp na wszystkie transmitowane mecze w

Dowiedz się więcej

Łapcie rakiety i sprawdźcie KARNETY!

Gracie w squasha, tenisa lub badmintona? Teraz w Kozerki Active czekają na Was nowe opcje wynajmu kortów!   Przygotowaliśmy dla Was prawdziwy GAME CHANGER, dzięki któremu rozwiniecie skrzydła w ulubionych sportach rakietowych, zyskacie motywację do regularnych treningów i zaoszczędzicie! Już

Dowiedz się więcej

JUŻ JEST! Multisport w Kozerki Active!

Posiadasz kartę Multisport? Od teraz korzystaj z różnorodnych aktywności również w obiekcie Kozerki Active! Czeka na Ciebie infrastruktura, która pozwoli Ci cieszyć się ulubioną formą treningów: Siłownia Zajęcia grupowe Squash Tenis i wiele innych! ​ Nie wiesz na co się zdecydować? Spróbuj wszystkiego!

Dowiedz się więcej

Witaj
w Kozerkach Active

Kozerki, ul. Jowisza 92
05-825 Grodzisk Mazowiecki

T: +48 516 171 747
T: +48 22 460 06 33

Dlaczego nigdy nie jest za późno, aby zacząć przygodę z tenisem?