Dobroczynne działanie sauny jest zjawiskiem powszechnie znanym. Wizyty w niej pomagają wzmocnić system odpornościowy, mogą korzystnie wpływać na skórę oraz przyspieszają metabolizm. Aby saunowanie przyniosło Ci wymierne korzyści, musisz jednak mieć świadomość w jaki sposób planować seanse oraz jak się do nich przygotować. Zastanawiasz się jaką rolę sauna może odegrać w procesie regeneracji po ciężkim treningu w siłowni? Najważniejsze informacje na ten temat zebraliśmy dla Ciebie w tym wpisie.
Jak sauna wpływa na przyspieszenie regeneracji mięśni?
Korzystne działanie sauny na nasz organizm opiera się przede wszystkim na zmianach temperatury. Naprzemienne podgrzewanie i schładzanie przynosi szereg korzyści w zakresie regeneracji mięśni po wykonanym wysiłku fizycznym, a także pomaga rozluźnić napięte mięśnie i lepiej je odżywić. Wizyta w saunie ułatwia usunięcie z mięśni kwasu mlekowego, a seanse w saunie to świetna aktywność zarówno dla profesjonalnych sportowców jak i regularnie trenujących amatorów. Zalecaną sauną w celu regeneracji po treningu siłowym jest fińska, czyli sucha. Pamiętaj jednak, że aby z wizyt w saunie czerpać wyłącznie korzyści, musisz planować je z głową i w oparciu o wspominane przez nas zalecenia.
Korzyści z saunowania dla układu krążenia po treningu siłowym
Dzięki wysokiej temperaturze jaka występuje w saunie, naczynia krwionośne rozszerzają się, ciśnienie krwi ulega obniżeniu, a krążenie krwi przyspiesza. Na wizycie w saunie zyskuje więc cały układ krążenia, który zaczyna pracować w sposób bardziej efektywny. Konsekwencją tych działań jest między innymi poprawa przemiany materii. Pamiętaj jednak o tym, aby nie decydować się na seans bezpośrednio po intensywnym treningu siłowym. Taka kombinacja może być dla organizmu zbyt dużym obciążeniem i objawić się niepożądanymi reakcjami. Zaleca się odczekać co najmniej kilkadziesiąt minut po treningu, aby unormował się rytm pracy serca, a ciało nieco schłodziło. Rozważ saunowanie w dniach wolnych od treningu, a w czasie oczekiwania i podczas samej wizyty w saunie pamiętaj o uzupełnieniu płynów!
Sauna a detoksykacja organizmu – co warto wiedzieć?
Pobyty w saunie sprzyjają też procesowi detoksykacji, czyli oczyszczenia organizmu. Wysoka temperatura powoduje intensywne pocenie, a to ułatwia z kolei usuwanie z organizmu toksyn i innych substancji, które mogą być dla nas szkodliwe. W takich warunkach łatwiej też walczyć organizmowi z wirusami, bakteriami i pasożytami. Seans w saunie pomoże też w oczyszczeniu i odświeżeniu Twojej cery.
Porady dotyczące korzystania z sauny dla sportowców i osób aktywnych fizycznie
Jest szereg rzeczy, które powinieneś wziąć pod uwagę korzystając z sauny. Oto zbiór najbardziej istotnych zaleceń:
- nie korzystaj z sauny od razu po wysiłku – odczekaj co najmniej kilkadziesiąt minut i daj sobie czas na odpoczynek
- dbaj o odpowiednie nawodnienie – już przed wizytą w saunie pamiętaj o uzupełnieniu płynów
- pojedynczy seans w saunie nie powinien trwać dłużej niż kilkanaście minut
- nie przesadzaj z liczbą seansów w tygodniu – osoby aktywne nie powinny korzystać z sauny częściej niż dwa razy w tygodniu
- po każdym seansie schłodź się pod prysznicem
- słuchaj własnego organizmu i bierz pod uwagę jego reakcje
Czy sauna może zmniejszać uczucie bólu i zmęczenia po treningu?
Istotnie, wysoka temperatura pozytywnie wpływa na rozluźnienie mięśni, a co za tym idzie, łagodzi ich bóle. Co to oznacza w praktyce? Odpowiednio zaplanowany seans w saunie sprawi, że pomimo intensywnego wysiłku będziesz odczuwał mniejsze zakwasy, a Twoje mięśnie i stawy szybciej się zregenerują. Jeżeli Twoją ulubioną formą treningów jest cardio, wizyta w saunie może Ci pomóc w poprawie wydolności i wytrzymałości. Warto podkreślić, że regularne saunowanie działa odprężająco nie tylko na ciało, ale także umysł. Ta forma relaksu redukuje wydzielanie się hormonu stresu, a więc redukuje stres i zmęczenie psychiczne.
Jak widzisz, sauna ma bardzo dobry wpływ na cały organizm, m.in. system sercowo-naczyniowy, wydalniczy oraz nerwowy. Warto więc wprowadzić regularne seanse do swojego planu tygodnia pamiętając o zaleceniach specjalistów i słuchając swojego organizmu. Więcej w tym przypadku nie znaczy lepiej, ale umiejętne korzystanie z dobrodziejstwa saunowania będzie dla Ciebie kluczem do lepszej regeneracji!