Ostatnie lata obfitują w sukcesy polskich tenisistów na arenie międzynarodowej. Kilka chwil temu licznie gromadziliśmy się przed telewizorami aby kibicować Agnieszce Radwańskiej i Łukaszowi Kubotowi, teraz regularnie wspieramy Igę Świątek i Huberta Hurkacza. Ich znakomite wyniki inspirują młodzież i w ogromnym stopniu przekładają się na zainteresowanie dyscypliną i liczbę nowych osób trafiających na korty. Warto więc przybliżyć Wam jakie korzyści płyną z gry w tenisa i dlaczego Twoje dziecko powinno trafić na kort.
Rozwój fizyczny i koordynacja – jak tenis wpływa na zdrowie dziecka?
Bazę, z której korzysta każdy tenisista stanowią koordynacja i sprawność ogólna. Zanim te elementy staną się na korcie atutami, będą wymagały odpowiedniego wkładu pracy w ich poprawę. Właściwa koordynacja, którą pomaga uzyskać tenis, przyda się dziecku w wielu przestrzeniach życia. Nie od dziś wiadomo też, że część dzieci chociaż raz zmieni ulubioną dyscyplinę, więc wspomniane umiejętności przydadzą się w ewentualnym trenowaniu innych sportów. W tenisie liczy się wszechstronność, także ta ruchowa. Szybkość miesza się przecież z siłą i wytrzymałością. Regularna gra w tenisa pozytywnie wpływa też na układ immunologiczny, dzięki czemu aktywne dziecko staje się bardziej odporne na wszelkie infekcje. Ta forma aktywności pozytywnie przełoży się też na zwiększenie wydolności płuc, a także wzmocnienie mięśni, angażując do pracy właściwie wszystkie partie.
Umiejętności społeczne i praca zespołowa na korcie tenisowym
Oczywistym dla każdego rodzica jest fakt, jak ważny dla dzieci jest kontakt z rówieśnikami. Z racji swojej specyfiki i popularnej wśród najmłodszych formy treningów grupowych, tenis dość wcześnie uczy dzieci umiejętności pracy w zespole i budowania relacji międzyludzkich. Są to sprawy niezwykle istotne do funkcjonowania w grupie rówieśników, a później w życiu dorosłym. Elementem wspólnego treningu jest oczywiście zdrowa rywalizacja, ale wokół niej rozwijać można zasady pielęgnujące postawę fair play oraz szacunek do kolegów i otoczenia. Istotne jest też budowanie tożsamości z daną grupą, a codzienne funkcjonowanie w niej będzie wymagało od dzieci umiejętności współpracy. Warto pamiętać o sumie wspomnianych korzyści, bo tenis rozwija nie tylko sferę fizyczną, ale także psychiczną i społeczną.
Wpływ tenisa na zdolności poznawcze i koncentrację u dzieci
Branie udziału w treningach tenisa poprawia koncentrację i refleks dziecka. Z racji swojego unikalnego rytmu, zasad i systemu liczenia punktów, skupienie i koncentracja odgrywają w tym sporcie indywidualnym istotną rolę, a co za tym idzie, poświęca się im wiele pracy i uwagi. Spadek koncentracji u dzieci może wynikać z wielu wydarzeń: znudzenia grą, „uciekaniem” myślami poza kort, czy skupianiem uwagi na otoczeniu – obserwatorach lub innych dzieciach grających na sąsiednim korcie. Doświadczony trener będzie próbował powiększać wiedzę dziecka o procesie utrzymywania odpowiedniej koncentracji w oparciu o odpowiednie ćwiczenia. Będzie to zarówno praca nad poprawnym oddychaniem jak i właściwym ukierunkowaniem myśli. Doświadczeni gracze wiedzą, że jest to w zasadzie niekończący się proces, ale efekty sumiennej pracy będzie widać dość szybko.
Jak tenis może pomóc w budowaniu pewności siebie i samodzielności?
Uprawianie sportu wymaga odpowiedniej dyscypliny. W przypadku tenisa, dziecko uczy się jej w dużej mierze od trenera. To on będzie informował o zasadach i pilnował, aby ich przestrzegać. Podobnie jak w przypadku rozwoju fizycznego i nauki umiejętności społecznych, dyscyplina i samodzielność bardzo przydadzą się w codziennym funkcjonowaniu poza kortem tenisowym. Bycie w rytmie treningowym, wyjazdy na obozy i zgrupowania, czy układanie planu tygodnia uczą między innymi punktualności i dobrej organizacji. Możliwość rywalizacji połączona z poprawą wszystkich wymienionych umiejętności sprawią, że pewność siebie i samozadowolenie Twojego dziecka zdecydowanie wzrosną.
Długoterminowe korzyści z regularnej gry w tenisa od najmłodszych lat
Tenis jest dyscypliną, która może rozwinąć Twoje dziecko w wielu aspektach. Przede wszystkim, taka aktywność przyniesie sumę korzyści zdrowotnych. Poprawa funkcjonowania układu krążenia i wzrost poziomu odporności to tylko niektóre z licznych czynników zdrowotnych, które odczują Twoją obecność na korcie. Regularne treningi idą w parze ze sportową sylwetką, odpowiednim dotlenianiem się i wypracowaniem sposobu na walkę ze stresem.
Nieprzypadkowo mówi się, że bardzo ważną rolę w tenisie odgrywa głowa. Nauka umiejętności kontrolowania procesów takich jak odpowiednia obserwacja i idąca za nią analiza, umiejętność wyciągania wniosków, czy utrzymanie koncentracji to rzeczy, nad którymi tenisista pracuje przez całe życie. Im wcześniej zaczniesz, tym lepiej dla Ciebie. Wartości, których nauczysz się jako dziecko, zostaną z Tobą na długie lata. Tenis uczy solidności, dyscypliny i dobrej organizacji. Każda z tych cech da Ci przewagę w innych dziedzinach życia.
Tenis to sport indywidualny, który wymaga jednak ogromnych umiejętności funkcjonowania w grupie. Taka forma aktywności może być dobrym sposobem na zawieranie nowych znajomości i budowanie relacji z ludźmi o podobnych zainteresowaniach. Wejście do tenisowego świata za młodu da dziecku solidne podstawy i nauczy wartościowych umiejętności pomagających w wielu dziedzinach życia dorosłego.
Sprawdź ofertę naszej szkółki tenisowej KIDS i zapisz swoje dziecko już teraz!