TU JESTEŚ:
Aktualności / Jak wybrać siłownię idealną do Twoich potrzeb: kompletny przewodnik

Jak wybrać siłownię idealną do Twoich potrzeb: kompletny przewodnik

Szukając idealnego miejsca do regularnego treningu powinno się wziąć pod uwagę wiele czynników. Zarówno te, które oferuje dana siłownia, jak i te dotyczące wymagań, priorytetów i preferencji, które posiadamy my, użytkownicy. Miejsce, którego oferta będzie skrojona pod Twoje potrzeby, zapewni Ci profesjonalną opiekę, wiele możliwości i świetną atmosferę. Myśląc o przestrzeni, w której chcesz realizować swoje cele treningowe, koniecznie pamiętaj o istotnych czynnikach, które wymieniamy poniżej!

Ocena celów treningowych: jak rodzaj treningu wpływa na wybór siłowni?

Na decyzję, którą podejmiesz przy wyborze siłowni może mieć rodzaj treningu, który chcesz wykonywać. Krótko mówiąc: liczą się Twoje cele. Są one często tym co daje motywację do rozpoczęcia przygody z siłownią. Zgodnie z zasadą „zaczynaj z wizją końca”, bardzo istotne jest, aby od samego początku określić co chce się osiągnąć trenując w siłowni. Skuteczna ocena takich celów będzie miała bezpośredni wpływ na rodzaj wykonywanego treningu oraz dobór środków treningowych, które należy zastosować, aby taki cel osiągnąć.

Istnieje kilka głównych powodów, dla których ludzie zaczynają trenować, a każdy z nich skieruje Cię w stronę innego rodzaj treningu:

  • schudnięcie: zrzucenie nadmiaru tkanki tłuszczowej wymaga odpowiedniej diety i regularnego treningu cardio oraz siłowego, dlatego też siłownia powinna zawierać strefę cardio z maszynami (bieżnia, wiosło, orbitrek), ale również sztangi i hantle, aby móc wykonać w pełni skuteczny trening.
  • poprawienie ogólnej sprawności: dla osób, które szukają miejsca, gdzie mogą poruszać się w dobrej atmosferze i po prostu poczuć się lepiej, niezbędna będzie siłownia z dobrze wyposażoną strefą funkcjonalną zawierającą sprzęt treningowy typu TRX, Kettlebell, Bosu, kółka gimnastyczne itp.
  • bóle pleców: częstym powodem pojawienia się na siłowni są zalecenia od lekarza czy fizjoterapeuty. Taka siłownia powinna przede wszystkim mieć w zespole trenera medycznego lub trenera personalnego po studniach fizjoterapeutycznych, który przez pierwsze treningi pomoże w bezpieczny sposób dostosować ćwiczenia do danego urazu, aby po pewnym czasie klient w sposób samodzielny mógł trenować będąc w stu procentach pewien tego, co robi.
  • motywacja grupowa /trenera: wielu klientów do regularnych treningów potrzebuje motywacji zewnętrznej. Najlepszym rozwiązaniem będzie w takim wypadku siłownia z szeroką ofertą zajęć grupowych lub treningów personalnych, gdzie osoba trenera lub współćwiczących daje dodatkowy zastrzyk motywacji. Praca w zespole pomaga niektórym w regularnym uczestnictwie w treningach i cieszeniu się z możliwości ruchu wśród innych osób.

Mądrze i starannie dobrany trening poprawia wydolność, sprawność oraz samopoczucie. Jeżeli chcesz rozbudowywać masę mięśniową, będziesz szukał przestrzeni do treningu siłowego. Potrzebujesz do tego ciężarów, maszyn lub aktywności wykorzystującej obciążenie własnego ciała. Innym rodzajem treningu jest wytrzymałościowy, określany także jako cardio. Pomocne mogą być przy nim: bieżnia, stepper, skakanka, czy rower stacjonarny. Celem takiego treningu jest poprawa wydolności organizmu. Połączeniem dwóch wspominanych treningów jest trening obwodowy, który łącząc cechy siłowego i wytrzymałościowego pomoże Ci zredukować tkankę tłuszczową. Istotnym z racji tempa życia i liczby godzin spędzonych w pracy treningiem może być ten relaksacyjny. Jego efektem ma być odprężenie umysłu i ciała, a co za tym idzie poprawa samopoczucia. Trening relaksacyjny to przede wszystkim zajęcia jogi, pilates czy streching. Twoje treningowe cele mogą się różnić nawet w zależności od płci. Badania pokazują, że kobietom najczęściej zależy na zgrabnej sylwetce, a mężczyznom z kolei na budowaniu masy mięśniowej. Nikt nie zna Cię lepiej niż Ty sam, więc przed wyborem siłowni i zapoznaniu się z jej ofertą, warto określić cel, który przed sobą stawiasz.

Lokalizacja i godziny otwarcia: znaczenie logistyki w codziennym treningu

Lokalizacja i godziny otwarcia siłowni to jedne z najważniejszych aspektów przy decydowaniu o miejscu do treningu. Kombinacja tych rzeczy pozwoli Ci na odbycie porannego treningu przed wyjazdem do pracy lub spotkanie się z trenerem personalnym w godzinach wieczornych, gdy obiekt tętni na ogół życiem. Istotna przy wyborze może być też wielofunkcyjność obiektu, bo kto po ciężkim dniu nie lubi na chwilę zwolnić i skorzystać z sauny lub zakończyć dzień treningiem i smaczną kolacją w restauracji? Znalezienie obiektu, który pozwoli Ci na korzystanie z wielu usług, przełoży się na oszczędność czasu i będzie to miejsce, do którego zawsze chętnie Cię ugości.

 

Analiza kosztów: jak porównywać ceny abonamentów i dodatkowych usług?

Nie ma co ukrywać: ceny abonamentu i dodatkowych usług są ważną zmienną, która może wpłynąć na Twoją decyzję. Na pewno warto zwrócić uwagę na rodzaje abonamentów, które możesz wykupić w klubie. W wielu miejscach znajdziesz członkostwa pozwalające Ci na korzystanie z obiektu do ustalonej godziny. Droższą opcją będą oczywiście karnety, dzięki którym wejdziesz na siłownię o każdej porze jej godzin otwarcia. Jeśli Twoja aktywność jest wysoka, warto zainteresować się członkostwem w wariancie open, umożliwiającym Ci korzystanie z siłowni oraz zajęć fitness, w której będziesz mógł odbyć np. wspomniany już trening relaksacyjny. Wyższa cena karnetu może powodować mniejszy ruch w siłowni, brak kolejek do sprzętu w godzinach szczytu i względny spokój podczas ćwiczeń. Jeżeli szukasz takiego miejsca, powinieneś wziąć ten aspekt pod uwagę i dać szansę siłowniom z wyższą opłatą miesięczną.

Sprawdzenie opinii i rekomendacji: jak szukać feedbacku od obecnych i byłych członków?

W dotarciu do opinii byłych lub aktywnych klubowiczów pomoże Ci oczywiście internet. Warto zapoznać się z przemyśleniami osób odwiedzających daną siłownię i poznać ich doświadczenia. Pamiętaj jednak, że w grupie użytkowników wymagania dotyczące sprzętu, przestrzeni i obsługi mogą się bardzo różnić, dlatego zebrany feedback nie powinien w pełni stanowić o Twojej opinii na temat miejsca. Jeżeli oferta danej siłownia Ci się podoba, zgłoś się na próbny trening! Sprawy formalne uzgodnij oczywiście z menedżerem siłowni podczas pierwszej wizyty, natomiast o interesujące Cię zagadnienia nie bój się pytać innych użytkowników.

Odwiedź siłownię przed zapisaniem się: czemu to kluczowy krok w podjęciu decyzji?

Z siłownią jest jak z samochodem – warto z niej skorzystać, aby wyrobić sobie opinię na temat jej funkcjonalności. Mając tego świadomość, wiele miejsc oferuje darmowe jednorazowe wejścia, podczas których zostaniesz oprowadzony po obiekcie i dokładnie zapoznasz się z nieznanym dotąd miejscem. Przestrzeń do treningu powinna urzekać nie tylko jakością i liczbą sprzętu do ćwiczeń, ale także energią obsługi oraz kompetencjami trenerów. My zapraszamy Cię do Kozerki Active, gdzie profesjonalny zespół pomoże Ci w zaplanowaniu procesu treningowego i zadba, aby był on różnorodny.

Wybór siłowni wcale nie musi być dla Ciebie trudnym procesem, jednak weź pod uwagę kilka kluczowych czynników. Rozpocznij od lokalizacji i godzin otwarcia, które na wstępie ułatwią lub utrudnią Twoją regularną obecność na treningach. Istotnym czynnikiem jest też cena abonamentu i jego rodzaj – karnet open da Ci swobodę i pełną dowolność bez dodatkowych opłat. Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne, dlatego przed podpisaniem umowy na dłuższy okres, przyjdź na pierwsze zajęcia i poznaj miejsce. Istotni są ludzie oraz sprzęt, który posłuży Ci do ćwiczeń. Nie bój się zadawać pytań kadrze menedżerskiej i innym użytkownikom – im więcej będziesz wiedział tym lepszą decyzję podejmiesz!

Czytaj również

U nas zawsze coś się dzieje

STREFA KIBICA – EURO 2024

Oficjalna STREFA KIBICA – EURO 2024 w Kozerkach!   W to lato w Kozerach zrobi się niezwykle gorąco! A to wszystko za sprawą piłkarskich emocji. Weź przyjaciół i znajomych i kibicujcie razem w Kozerkach! Wstęp na wszystkie transmitowane mecze w

Dowiedz się więcej

Łapcie rakiety i sprawdźcie KARNETY!

Gracie w squasha, tenisa lub badmintona? Teraz w Kozerki Active czekają na Was nowe opcje wynajmu kortów!   Przygotowaliśmy dla Was prawdziwy GAME CHANGER, dzięki któremu rozwiniecie skrzydła w ulubionych sportach rakietowych, zyskacie motywację do regularnych treningów i zaoszczędzicie! Już

Dowiedz się więcej

Witaj
w Kozerkach Active

Kozerki, ul. Jowisza 92
05-825 Grodzisk Mazowiecki

T: +48 516 171 747
T: +48 22 460 06 33

Jak wybrać siłownię idealną do Twoich potrzeb: kompletny przewodnik