Jeżeli chcesz robić regularne postępy na korcie, powinieneś rozważyć uczestnictwo w zajęciach z wykwalifikowanym trenerem tenisa. Jeśli właśnie zaczynasz zastanawiać się jak go znaleźć i jakie powinien posiadać cechy oraz doświadczenie, służymy pomocą i wskazówkami, które powinny ułatwić Ci skuteczne poszukiwania!
Kluczowe cechy, które powinien posiadać dobry trener tenisa
Bez względu na to, czy grasz amatorsko i stawiasz pierwsze kroki na korcie, czy Twoje tenisowe doświadczenie jest nieco większe, trener z którym nawiążesz współpracę powinien być cierpliwy. Iga Świątek powtarza często, że tenis to „maraton, a nie sprint”. Mając pełne zaufanie do czterokrotnej wielkoszlemowej mistrzyni, podobną filozofię powinien wyznawać trener. Postęp, do którego będziesz dążyć, wymaga pewnego procesu i regularnej pracy, a efekty „tu i teraz” nie zawsze będą możliwe. Trener powinien być także dobrym analitykiem – pomimo pewnych kanonów, uderzenia każdego tenisisty pod kątem technicznym nieco się różnią. Dobry obserwator weźmie pod uwagę parametry i cechy podopiecznego, a na ich podstawie dobierze odpowiedni plan treningowy. Istotnym elementem współpracy na korcie będzie z pewnością dobra komunikacja. Co ważne w kontekście zainteresowania dyscypliną i pielęgnowania Twojej pasji, trener, który będzie chciał Cię poznać sprawi, że wybrana forma treningów będzie Cię angażowała i nie stanie się monotonna.
Sprawdź naszą szkółkę tenisową dla dorosłych!
Jak ocenić doświadczenie i kwalifikacje potencjalnego trenera?
Kompetencje potencjalnego trenera można poznać na kilka sposobów. Po pierwsze, za dobrym trenerem stoją postępy i sukcesy podopiecznych. Mogą być to wyniki tenisistów zawodowych, ale także tych, którzy nigdy nie uprawiali sportu profesjonalnie. Doświadczony trener bez zastanowienia opowie Ci o sukcesach podopiecznych i grupach, z którymi pracował. Przed rozpoczęciem treningów powinno się też zapytać o plan. Oczywistym jest, że będzie on dostosowany do Twoich umiejętności, ale ostrożnie podchodź do obietnic sugerujących, że za tydzień, dwa lub miesiąc będziesz grać jak zawodowiec. Wykwalifikowany trener przedstawi Ci proces i długotrwałą wizję tego, co wspólnie będziecie chcieli wypracować. Zaufaj procesowi i nie próbuj za wszelką cenę go przyspieszać. Elementem, który pomoże ułatwić proces weryfikacji potencjalnego kandydata mogą być też dowody, na jego ciągły rozwój. Jeżeli trener chce być na bieżąco z nowinkami z tenisowego świata, powinien regularnie się dokształcać biorąc udział w wykładach, szkoleniach oraz warszatatach.
Indywidualne podejście vs. lekcje grupowe – co jest lepsze dla Twojego tenisowego rozwoju
Temat rodzaju zajęć jest sprawą bardzo osobistą. Oczywistym jest, że podczas spotkań indywidualnych otrzymasz więcej atencji od trenera, a wszystkie ćwiczenia będą skrojone pod Ciebie. Jedni taką formę treningu bardzo cenią, inni bywają nią na początku trochę skrępowani. Lekcje grupowe to z kolei świetna forma dla tych, którzy lubią towarzystwo, a odpowiednią motywację zdobywają dzięki współpracy i rywalizacji. Grupa nie może być zbyt liczna, aby nie zaburzać odpowiedniego rytmu zajęć, ale dwie lub trzy osoby dzielące kort z trenerem to grono, które może czynić na korcie regularne postępy. Możesz zabrać na kort przyjaciół, znajomych z pracy lub ludzi, którzy są na podobnym poziomie zaawansowania. Forma zajęć grupowych może być szczególnie istotna na początku, gdy podczas pierwszych treningów wszystko może być dla Ciebie nowe. Jesteśmy przekonani, że po kilku treningach sam dojdziesz do wniosku, która forma tenisowych spotkań jest odpowiednia dla Ciebie.
Pytania, które należy zadać przed rozpoczęciem treningów z nowym trenerem
Wspominaliśmy już, że przed rozpoczęciem treningów warto zapytać trenera o plan i wizję współpracy. Możesz dowiedzieć się też, czy trener współpracował już z osobami o Twoim poziomie zaawansowania i jakie były tego efekty. Być może byli to Twoi znajomi, których dziś podziwiasz, bo świetnie radzą sobie na korcie i dzięki pracy z tym opiekunem poczynili olbrzymie postępy. Ostatnią rzeczą, którą powinno się ustalić, jest cena. Pamiętaj, że cena Twojego treningu obejmuje opłatę za kort oraz stawkę trenera. Matematykę zostawiamy Tobie, ale przy regularnej grze warto porozmawiać o rabatach i stałych terminach. Jeśli Twój kalendarz jest powtarzalny, zarezerwuj kort na określone dni i godziny – ułatwi to planowanie zarówno Tobie, jak i trenerowi.
Znaczenie chemii między graczem i trenerem – jak to wpływa na treningi i postępy w grze?
Wybór właściwego trenera może znacząco wpłynąć na tempo Twoich postępów na korcie. Jeżeli spotkasz kogoś, z kim złapiesz wspólny język, kto będzie Cię rozumiał i wspierał, o wymarzone efekty będzie zdecydowanie łatwiej. Wspomniana „chemia” nie musi polegać na tym, że będzie to ktoś o charakterze podobnym do Twojego. Ważne, abyście mieli wspólny cel i opanowali umiejętność odpowiedniej komunikacji – dialog i sztuka uważnego słuchania są jednymi z najważniejszych elementów w procesie treningowym.
Jak widzisz, proces wyboru odpowiedniego trenera będzie dla Ciebie niezwykle istotny. Warto wykorzystać ten czas na efektywne poszukiwania, bo człowiek z odpowiednim doświadczeniem i podejściem będzie w stanie skutecznie przekazywać Ci swoją wiedzę podczas treningów. Jeżeli od początku nawiążecie dobry kontakt, praca na korcie będzie dla Ciebie przyjemnością, a na postępy nie trzeba będzie długo czekać.
Sprawdź również: Dlaczego warto zapisać dziecko na tenis? Korzyści z gry w tenisa dla najmłodszych